Bolygónk pillanatnyilag a következő problémák megoldásával küzd: fogyóban lévő fosszilis energiakészletek, globális felmelegedés és túlnépesedés. Az otthon számának, s ezzel együtt az energiaigény és széndioxid kibocsátás növekedésére, a zöld építészet megoldás lehet, mindemellett a pazarlásra, a forráshiányra és a növekvő energiaárak problémájára is.
Az épületekre jellemző
- a nagyrészt természetes anyagokból való építkezés ( kő, fa, vályog, pala, kavics, homok, parafa, nád, szalma stb.), ezzel is kizárva a gyártók profitját és a karcinogén mérgek keverékét,
- zöld energiahordozók használata,
- káros anyag kibocsátása alacsony szinten tartása (szennyvíz, hulladék, égéstermék)
- amit elvesz a természetből azt vissza is adja,
- olyan épületméret kialakítása a cél, amelyet természetes környezete károsodás nélkül be tud fogadni.
- a technológia
Habár az ilyen jellegű építkezésnek drágább a kivitelezése, ámbár olcsóbb a fenntartása és idővel meg is térül, nem csak pénzben, de talán a Föld éltének meghosszabbításában is.
Energiafogyasztás és építészeti felfogás szerint rengeteg, viszonylag új fogalom létezik, ebből 8-at szeretnénk bemutatni:
1. Passzív ház
A passzívház a legismertebb takarékos háztípus.
A passzívház a hőenergia-igény minimalizálására koncentrál, nem fektet külön hangsúlyt a természetes építőanyagok használatára.
Nagyon jól hőszigetelt. Az ablakait nem lehet kinyitni, így a légcseréért egy mesterséges szellőzőrendszer (a hővisszanyerő-szellőztető berendezés) felel.
A fűtést és hűtést is ez a berendezés oldja meg, a legtöbbször megújuló energiaforrásokkal kombinálva, pl talajkollektorral (talajhőcserélő), mely kb. 2 m mélyen a talajban vezetett csőrendszer, mely a szabadból beszívott levegőt téli üzemben előmelegíti, amit aztán a hővisszanyerő berendezés melegít tovább. A szabadból beszívott -15 °C-os levegő, mire a lakótérbe jut, akár +15 °C-ra melegszik. A talajkollektor nyári üzemben ezt fordítva teljesíti, a kinti 30-35 °C-os levegőt lehűti kb. 25 °C-ra.
A gépi szellőztetés előnye a szabályozott, egyenletes, jó légállapot és a szigeteléssel karöltve a páralecsapódás, penészedés kizárt.
A meleg vizet a passzívház általában napkollektorral, vagy olyan ún. kompakt berendezéssel állít elő, amely a távozó használt levegőből vonja ki a szükséges hőt egy hőszivattyú segítségével.
A passzívház csak mintegy 20-25 %kal kerül többe, mint egy korszerű mai épület, árát pedig a mai energiaárak mellett 10- 15 év alatt behozza.
PASSIVHAUS INSTITUT
A passzívházak hazája Darmstadt (Németország), itt működik jelenleg is az a kutatóintézet, ahol elkezdték és jelenleg is folytatják a passzívházak folyamatos fejlesztését (Passivhaus Institut). Az első ilyen épületet 1991-ben Darmstadt-ban adták át.
A minősített passzívházaknak van egy nemzetközi online adatbázisa, ez a Passivhaus-Datenbank. Jelenleg 3158 épület látható az oldalon a világ minden pontjáról, vagyis elenyészően kevés ahhoz képest, hogy a világ passzívház állományát 50 ezerre teszik (a Passivhaus Institut becslése).
Mindössze 19 magyar passzívház látható adatbázisban. (Ennél azonban vmennyivel több van mint amit feltüntetnek)
Az első ilyen magyar passzívház 2008-ban épült meg a Pest megyei Szadán, s ez 2009 februárjában kapta meg a minősítést.
Nálunk nem terjed
Építésük 15-20 %kal többe kerül a hagyományos családi házakhoz képest. Ez az új házépítési technológia akkor terjedhetne el Magyarországon is, ha olyan állami támogatást nyújtanának az építőiknek, mint Németországban és Ausztriában, ahol a tartományok segítik a passzívházak építőit. Az ottani szabályok szerint a legfeljebb négy hálószobás, 150 négyzetméteres, úgy 200 ezer euróba kerülő családi ház után vehető igénybe 30 %os kedvezmény. A támogatás feltétele, hogy a házat egy év alatt 15 kWh energiával ki lehessen fűteni négyzetméterenként.
Jövő
A technológia folyamatos fejlődésével, a passzívházak ma már sok esetben megújuló források ötvözésével a zéró energiafogyasztás és az energiatermelés irányába mutatnak.
Az Európai Unió döntése értelmében 2019-től minden állami tulajdonú épület, 2021-től pedig minden új épület és átfogó felújítás esetén a szén-dioxid-kibocsátás drasztikus csökkentését figyelembe vevő technikákat kell a megvalósítás során alkalmazni. Ehhez elkerülhetetlen a passzívház követelményrendszer, illetve a technológia gyakorlati alkalmazása.
2. Zéró CO2 ház (Zéró emissziós ház)
Nem használ fel fosszilis energiaforrásokat a működéséhez, és nem bocsát ki szén-dioxidot, kizárólag zöld áramot fogyaszt, amelynek forrása lehet szél-, nap-, geotermikus vagy biomassza alapon termelt áram.
3. Fenntartható ház
A fenntartható ház használja a környezetbarát, passzív, és zero-CO2 házak koncepcióját.Anyagának köszönhetően tartós, építésénél kevés hulladék és káros anyag keletkezik, fenntartása pedig energia és költséghatékony. Olyan épület, amelynek teljes életciklusára vetített erőforrás-használata kevesebb, mint amennyi az épületet befoglaló telek területére jutó erőforrások összessége.
4. Aktív ház
Az aktívházak maguk termelik meg a működtetésükhöz szükséges energiát, sőt, többet is termelnek, mint amire szükségük van. Villanyórája mindkét irányba képes forogni, azokban az időszakokban, amikor rendszere (napelemei, szélturbinája…) termeli az energiát a rendszerbe, az óra visszafelé forog. Éves szinten nem energiafogyasztó, hanem energia-előállító.
5. Autonóm ház
Képes az önellátó működésre, a szükséges áramot maga állítja elő napelemekkel, szél- vagy vízkerékkel, tehát a közüzemi hálózatoktól (víz, gáz, villany, csatorna) független.
Hőigényét napenergiával, biomasszával, esetleg geotermiával fedezi. Ivóvizét kútról, használati vizét esővízből, talajvízből vagy visszaforgatott szürkevízből (A szürkevíz a kézmosásnál és a mosásnál keletkező víz)nyeri. Azt, amit már nem lehet újrahasznosítani, növények tisztítják meg. A „nádgyökérzónás tisztító” egy Nyugat-Európában meglehetősen elterjedt megoldás, amely itthon egyre nagyobb teret nyer magának. A munka nagy részét a nád gyökérfelületén éldegélő mikroorganizmus-kolóniák végzik; az általuk lebontott, szerves anyagokat a nád saját növekedéséhez hasznosítja, így tökéletes összhangban működik a természettel.
Célja az alacsony környezetterhelés, így csak újrahasznosítható vagy komposztálható hulladékot termel. Építőanyagai a környezetből valók, és idővel oda is jutnak vissza
6. Ökoház
Az öko-ház a környezettel való teljes összhangra törekszik, ill a fenntarthatóságra.
Amit elvesz a természetből, idővel vissza is juttatja. Az ökoházak is megújuló energiaforrásokat használnak, gyűjtik és használják az esővizet, a szennyvizet növényekkel megszűrve juttatják vissza a természetbe. Kizárólag természetes, újrahasznosított vagy újrahasznosítható anyagokból épülnek: agyagtégla, alumínium, betonadalék, vályog. Fát és más természetes anyagot kizárólag fenntartható technológiákkal, pl ökologikus erdőművelésből előállítottat használnak fel.
7. Bioház
A bioház a bioélelmiszerekhez hasonlóan az ember egészségére figyel. Felhasznált anyagai az egészségre nem károsak. Kerüli a műanyagokat, szerves oldószereket, a gépekkel, kábelekkel túlzsúfolt épületet. Ügyel a káros környezeti hatások kiszűrésére: az épület helyének kijelölésekor figyelembe veszi a radiesztézia (sugárzás érzékelés) tapasztalatait, kerüli a vízereket (a vízzáró rétegek között áramló, szivárgó vizet), a nagyfeszültségű távvezetékeket, a szennyezett környezetet.
8. Nulllenergiás ház (Jövő Háza)
Nem kell bejuttatni külső energiát, az épület megtermeli magának a kellő mennyiséget. A megújuló energiaforrásokat kizárólag csúcstechnológiák bevetésével használja. Űrhajóhoz hasonlatos kinézetével legjobban ez hasonlít az emberek képzeletében szereplő Jövő Házára.
Forrás
http://www.alternativenergia.hu/passziv-aktiv-vagy-okohaz/40703
http://ezermester.hu/cikk-4673/Autonom_Haz
http://antalvali.com/hirek/teljesen-onfenntarto-csaladi-haz-egymillio-forintbol.html
http://www.nlcafe.hu/otthon/cikk/erdei-hobbithazat-epitettek/
http://www.alternativenergia.net/passzivhaz.html
http://www.muszakiak.hu/tudastar/futes-hutes/passzivhaz
http://holnaphaz.blog.hu/2012/03/01/pro_kontra_rekontra
http://koos.hu/2011/11/09/mi-is-az-az-aktivhaz/
http://www.ingatlantajolo.hu/blog/360-fokos-panorama-a-viztukorre-egy-fenntarthato-haz-mely-lebeg-a-viz-felszinen-2763.html#.VPSWYY5GTgV •http://haerdekel.hu/zold-falu-bambusz-hazak/
http://ezermester.hu/cikk-6892/Passzivhaz__aktivhaz
http://www.csaladihaztervezes.hu/nyito/aktivhaz---passzivhaz
http://www.zoldhaz.info/akt%C3%ADv-passz%C3%ADv-h%C3%A1zak
http://www.afoldgomb.hu/emberi-tenyezo/663-mik-azok-zold-hazak-az-okologikus-epiteszetrol
http://www.zoldhaz.info/%C3%B6koh%C3%A1z
http://www.csaladihaztervezes.hu/blog/passzivhaz,-alacsony-energiaigenyu-haz,-a-kategorias-haz
http://magyarhazak.com/?fenntarthatosag,10
http://www.bulvaros.hu/cikk/fatmvr/
http://www.bachl.hu/energiahatekonysag/fenntarthato-haz-biztonsagos-jovo
http://www.greenpressblog.com/2012/01/harom-eve-epult-meg-az-elso-magyar.html
http://greenpress.hu/passzivhazak-magyarorszagon/#.VPMpb45GTgU
http://www.passivhausprojekte.de/index.php
http://www.inout-home.hu/blog/kornyezettudatos-epiteszet/aktivhaz/aktivhaz-ausztriaban/
http://www.life.hu/csalad/20130709-dombhaz-egymillio-forintbol-akar-magyarorszagon-is.html